Chomik roborowskiego – czyli co to jest za chomik?

Specyficzny gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych. Dlaczego specyficzny i najbardziej charakterystyczny? Ponieważ jest najmniejszy.  Ma zaledwie 7 cm długości i 15-25 gramów wagi. Nawet jak na chomika to bardzo małe wartości. Zwierzątko idealne dla osób, które lubią niewielkie gryzonie.  Jego wielkość przyrównuje się do wielkości zaledwie dwutygodniowego chomika syryjskiego. Chomik roborowskiego dzięki swoim gabarytom zyskuje zarówno sympatię, jak i wielu przeciwników. Do tego bardzo łatwo rozpoznać chomika roborowskiego. Jego charakterystyczne futro w piaskowym kolorze i czerwonym odcieniu jest niepowtarzalne i nie zdarza się przy innych chomikach lub nawet gryzoniach.

Cechy chomika roborowskiego

            Już sam fakt, jak porusza się ten chomik wzbudza u wielu osób sympatię. Jest to bardzo charakterystyczny ruch, który przypomina małe skoki. Podobnie, jak u chomika dżungarskiego. Jednak jest od niego znacznie zwinniejszy. Taki sposób poruszania pomaga mu w jego naturalnym środowisku. Chomiki roborowskiego żyją na piaszczystych terenach i półpustyniach Azji Środkowej. Dodatkową cechą tych chomików jest ich miejsce zamieszkania. Nie kopią głębokich nor. Wykopują płytkie otwory w piachu i tam się zakopują. Dzięki swojej sierści mają naturalny kamuflaż i ochronę przed drapieżnikami. Otwór w piasku wykopany przez chomika roborowskiego nie jest zwykłym otworem. Najpierw chomik wykopuje większy otwór, aby tuż za nim wykopać mniejszy, czyli swojego rodzaju pomieszczenie ochronne. Specjaliści uważają, że to idealne miejsce dla gryzoni na odpoczynek i bezpieczny sen. Dlaczego bezpieczeństwo jest tak ważne? Na półpustyni oraz na ternach, gdzie żyje ten rodzaj chomików czają się liczne niebezpieczeństwa. Nie tylko związane z pogodą, ale także i innymi drapieżnikami, które chętnie na nie polują. Nie są być może najpopularniejszym i z racji swoich gabarytów i najbardziej sytym obiadem , ale na terenach półpustynnych lub pustynnych żadne zwierze mięsożerne nie wybrzydza.

chomik
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego chomika.

Ciąża chomika roborowskiego

            Okres rozrodczy chomika roborowskiego trwa cały rok. Sama pojedyncza ciąża trwa od 19 do 21 dni. Na świat podczas pojedynczego miotu przychodzi około 7 chomików. Dane mogą jednak się zmieniać w zależności od stanu chomika i od jego wieku. Chomik roborowskiego żyje średnio 2-3 lat.  To na terenach piaszczystych i półpustyniach bardzo dobry wynik. Biorąc pod uwagę drapieżników oraz brak pożywienia.

Hodowla chomików

            Wielu ludzi chwali sposobie małe gabaryty tych chomików. Jednak nie powinno to nas zwieść. Ten chomik potrzebuje wielkiej przestrzeni. Dlatego chcąc hodować ten gatunek w swoim domu należy kupić dla małego chomika jak największe akwarium. Dzięki temu zapewnimy mu należytą przestrzeń. Ponadto, chomiki tego gatunku są bardzo ruchliwe, wręcz uwielbiają biegać. Nie należy także akwarium wyściełać sianem. Może to być dla nich kłopotliwe z racji małych gabarytów. Chomiki roborowskiego wolą trociny i to nimi właśnie należy wysłać akwarium.

chomik
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego chomika.

Kwestia pożywienia i koszty

            Pożywienie dla chomików tej postury nie jest najdroższym ewenementem. Gorzej z akwarium oraz dodatkami, które powinny być usytuowane w takim miejscu. Duże akwarium to większe koszty , a jak wiemy – chomiki roborowskiego uwielbiają biegać. Dlatego umieszczenie ich w małym akwarium może być dla nich męczące. Chcąc cieszyć się chomikiem jak najdłużej – należy mu zapewnić optymalne warunki i optymalną dietę. Co lubią jeść chomiki roborowskiego? Ser, kukurydzę, marchewkę i jabłka. O ile z owocami i warzywami nie musimy uważać, tak z serami nie należy przesadzać. Tłuste jedzenie może negatywnie wpłynąć na chomika. Dlatego przestrzeganie diety, odpowiednich racji żywnościowych i przede wszystkim otoczenia pozwoli nam cieszyć się chomikiem jak najdłużej , a dla samego chomika zapewni spokój i błogość w obszernym akwarium. Czy akwarium można zastąpić na klatkę? Wiele osób, które rozważają zakup małego chomika roborowskiego ma obawy. Są to słuszne obawy. Można zamienić akwarium na klatkę, ale musi to być klatka dla myszy, czyli mniejsza i nie pozwalająca chomikowi uciec.