Co trzeba wiedzieć o szczurze śniadym – porady

Szczur śniady to gryzoń z rodziny myszowatych. Charakteryzuje się mniejszą budową ciała, niż jego popularniejszy w naszym kraju i na całym świecie gatunek, czyli szczur wędrowny.  Pochodzenie tego gatunku szczura nie jest do końca znane. Wielu uczonych twierdzi, że pochodzi on z południowej części Azji. W naszym kraju występuje w miejscach nielicznych. Można go spotkać tylko i wyłącznie przy dorzeczu Odry lub nad morzem Bałtyckim. Jego populacja drastycznie się zmniejsza. Dlaczego? Ponieważ ciągle jest wypierany przez szczura wędrownego, który jest masywniejszy. Warto dodać, że szczur śniady to gatunek inwazyjny.

Miejsce zasiedlenia

            Każdy szczur szuka miejsc, które zapewnią mu pożywienie. Chodzi o zboża oraz inne plony, które wykorzystywane są przez człowieka. Dlatego nie dziwi fakt, że szczury żyją bardzo często z ludźmi pod jednym dachem. To duże ryzyko , ale i za razem duża szansa na to, aby zdobyć pokarm.  Tak samo jest ze szczurem śniadym. Zazwyczaj zamieszkuje on miejsca, które są zarazem terytorium człowieka. Nie zdziwmy się więc, gdy spotkamy tego rodzaj gryzonia w spiżarni, w magazynie, w stodole z plonami rolników lub w innych pomieszczeniach, które stanowią magazyn. Ciekawostką jest to, że szczur śniady zamieszkuje tylko wyższe kondygnacje. Trudno jest go więc znaleźć w piwnicy. Prędzej znajdziemy go na poddaszu, na piętrowych spiżarniach lub wyższych magazynach, gdzie żeruje i szuka pożywienia. Jego dodatkową cechą jest umiejętność wspinania się po murach. Dzięki temu wyższe kondygnacje lub sprytna ucieczka przed drapieżnikami nie stanowią dla niego problemu. Na dodatek szczur śniady jest wszystkożerny. Nie dziwi więc fakt, że chowa się w pobliżu ludzkich siedlisk i tam żeruje. Zazwyczaj nocą. Niektóre gatunki szczura są aktywne całodobowo. Szczur śniady również, ale tylko w miejscach, które zapewniają mu spokój, czyli z dala od ludzi.

szczur
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego szczura.

Długość życia i rozrodczość

            Szczur śniady dożywa około 4 lat. W tym czasie ma za zadanie wydać na świat jak najliczniejsze potomstwo. Ten gatunek szczura potrafi rozmnażać się w zastraszającym tempie. Jednak nie tak szybkim, jak szczur wędrowny. Za razem może na świat przyjść od 3 – 15 młodych. Przez pierwsze dni nowonarodzone gryzonie są ślepe. W ciągu roku szczur śniady może dać od 2 – 6 miotów. Okres rozrodczy trwa cały rok, a pojedyncza ciąża trwa od 20 – 40 dni. Szczur śniady statystycznie dożywa 4 lat. Jednak nie jest to granica umowna. Znajduje się przypadki, które przekraczają tą granice. To się jednak rzadko zdarza. Dlaczego? Ponieważ szczur ma dwóch wrogów. Człowieka oraz szczura wędrownego. Śmierć jest więc wszędzie. Do tego trzeba dodać choroby , które potrafią zabić szczura bardzo szybko. Nie wspominając o aurze i o braku pożywienia. Dlatego długość życia jest jedynie statystyczna.

szczur
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego szczura.

Z punktu widzenia człowieka

            Tu dochodzimy do clou całej problematyki. Szczur śniady jest bardzo niebezpieczny i szkodliwy z punktu widzenia człowieka. Oczywiście, nie atakuje ludzi, gdyż się ich boi i raczej unika kontaktu. Jednak wyrządza duże szkody związane z pożywieniem i zapasami ludzkimi. Do tego należy dodać podatność na choroby. Okazało się, że szczur śniady to idealny kandydat do przenoszenia takich chorób, jak dżuma lub wścieklizna. Dlatego nie zaleca się zbliżać do dzikiego szczura, który może być nosicielem. Hodowle tych gatunków to raczej rzadko spotykany ewenement. Ludzie unikają ich, gdyż pamiętają o chorobach oraz o szkodach wyrządzonych w spiżarniach. Człowiek w takim razie prędzej będzie je tępił, niż hodował. Znajdują się jednak osoby, które nie mają takiego zamiaru. Do śmierci tego rodzaju szczura przyczynia się nie tylko człowiek, nie tylko brak pożywienia i nie tylko choroby , ale także i inne szczury. Wspominając o szczurze wędrownym, który wypiera gatunek szczura śniadego. Oznacza to, że między tymi gatunkami trwają ciągle sporty o terytoria. Niestety, ale szczur śniady stoi na przegranej pozycji i musi często ustępować miejsca szczurom wędrownym , które również przez człowieka nie są dobrze postrzegane. Oba gatunki wyrządzają liczne szkody i są idealny materiałem na nosicieli chorób.