Finanse i rachunkowość

Co to jest system bankowy SWIFT?

Skieruj się na flobo.io, aby znaleźć informacje dotyczące systemu SWIFT.

Mimo, że praktycznie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji względem Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – przyśpiesza płatności międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego typu. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są także różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze danego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku popularnych banków, działających w Polsce.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Similar Posts