Finanse i rachunkowość

Czy warto lokować oszczędności w złoto w sztabkach?

Chcesz zamówić sztabki złota? Kliknij tu.

Zakładanie lokat bądź po prostu odkładanie środków pieniężnych na koncie bankowym nie jest już tak dochodowe jak kilkanaście lat temu. Niskie oprocentowanie oferowane przez instytucje bankowe, ale też i powszechniejsze zrozumienie, że nie inwestowane środki nie zarabiają doprowadziły do tego, że szukamy metod, które pozwolą naszym finansom przynosić po latach dodatkowy dochód. Obok nabywania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych oraz akcji, coraz szerszym popytem cieszą się metale inwestycyjne, a zwłaszcza – sztabki złota.

Czy sztabki złota to bezpieczna lokata?

Na początku wypada wyraźnie zaznaczyć, iż inwestycja środków w złote sztabki to inwestycja na długie lata. Złoto na ogół nie poddaje się mniejszym i większym zawirowaniom obserwowanym w gospodarce, a nawet niepewność gospodarcza i polityczna często podbija jego cenę. Oczywiście, można zauważyć wahania w jego wartości, jednakże badając jej historyczny wykres bez trudu można spostrzec, że z biegiem ona wzrasta. Czemu się tak dzieje? Od stuleci ilość tego metalu będąca w obiegu pozostaje niemalże bez zmian. Dawno temu był on uniwersalną walutą, w dzisiejszych czasach jest stosowany w medycynie, elektronice czy przemyśle chemicznym, jak również – nadal na potężną skalę – w sztuce i jubilerstwie. Pomimo, iż wydobycie złota jest nieprzerwane i w teorii powinno go być coraz więcej, recykling tego metalu użytego m.in. podczas produkcji sprzętu elektronicznego (jak kable USB czy też radia CB) jest w wielu przypadkach nieopłacalny, toteż zapotrzebowanie na złoto pozostaje na wysokim poziomie i przewiduje się, iż z biegiem lat trend ten nie powinien ulec zmianie.

Złote sztabki – odlewane w licznych rozmiarach

Słysząc o lokacie pieniędzy w złoto w sztabkach gros osób momentalnie oszacuje, że to nie dla nich, z uwagi na wysoki koszt. Jednakże sztabki złota są wytwarzane w różnych rozmiarach, więc praktycznie każdy może pozwolić sobie na inwestycję pewnej części oszczędności w ten kruszec. Złoto można zakupić już w sztabkach o wadze 1 g, 2 g czy 5 g. Takie malutkie sztabki są wręcz dobrym pomysłem na podarunek. Zamożniejsi inwestorzy, posiadający większy kapitał nierzadko wybierają cięższe sztaby złota o wadze 20 g, 250 g, a nawet 1 kg. Trzeba jednak wiedzieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze, inwestując w cięższą sztabkę nabywamy złoto po znacznie niższej cenie. Po drugie, nie można rozłamać odlanej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży.. Zatem powinno się kupować złote sztabki o przeróżnej wadze lub zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są wstępnie rozparcelowane na równe kawałki o wadze 1 g.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Similar Posts