Finanse i rachunkowość

Czym jest złoto inwestycyjne?

złoto online, złoto lokacyjne

Coraz częściej martwimy się o emeryturę i o przyszykowanie się na tzw. “czarną godzinę”. Z tej przyczyny zazwyczaj dążymy do tego, żeby co pewien czas odkładać niewykorzystane pieniądze na lokacie lub po prostu na koncie w banku. Ostatnio jednak to rozwiązanie jest coraz mniej rentowne – postępująca inflacja i słabe oprocentowanie lokat powodują, że oszczędności nie przynoszą profitu, a wręcz z upływem czasu ich siła nabywcza się zmniejsza. Nie dziwi więc, że pojawił się popyt na alternatywne formy inwestycji, w tym też gromadzenie złota inwestycyjnego.

Czy artykuł ze złota jest złotem inwestycyjnym?

Inwestycja w metale szlachetne opiera się na zakupie ich w momencie, gdy ich cena na rynku jest korzystna i ich odsprzedaży, jeżeli ta cena wzrośnie. Ale warto uwydatnić, że nie każdy wyrób ze złota jest uznawany za złoto lokacyjne, więc np. kolekcjonowanie biżuterii ciężko nazwać lokatą w złocie. Prawodawstwo naszego kraju, a w szczególności ustawa o podatku od towarów i usług, dokładnie określa co można nazywać złotem lokacyjnym. Według aktualnymi aktami prawnymi jest to głównie kruszec próby co najmniej 0.995 w płytkach bądź sztabkach. Natomiast monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym przesłankom, żeby zostały uznane za złoto inwestycyjne. Muszą mieć próbę wyższą niż 0.900, być wybite nie wcześniej niż w 1800 r. i co najistotniejsze – muszą być legalnym środkiem płatniczym w kraju, który je wybił. Monety bulionowe nie są numizmatami, zatem nie uznaje się ich jako egzemplarze kolekcjonerskie. Ustawa definiuje jeszcze jedną formę złota inwestycyjnego, a mianowicie złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Nabycie złota inwestycyjnego możliwe jest także przez internet

W asortymencie polskich sprzedawców złota inwestycyjnego bez trudu spotkać można złote sztabki, jak i uznane na całym świecie monety bulionowe z między innymi Chin i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zamówienia można składać też przez internet i nie jest to oferta tylko dla największych inwestorów. Ci z mniejszymi środkami finansowymi znajdą w internecie bardzo szeroką ofertę sprzedaży złotych monet bulionowych o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji trojańskiej, jak i złota w indywidualnych sztabkach o wadze 1, 2 bądź 5 g. Nabyć można też złoto w tzw. „combibarach”, które umożliwiają odłamanie, a później zbycie pojedynczych płytek złota.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Similar Posts