Finanse i rachunkowość Porady i tutoriale

Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

E-faktury - uzupełnij swoje wiadomości!

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednakże finalnie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Co to są faktury ustrukturyzowane?

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę informacji opisanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML generalnie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, jednakże dla właściwej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest absolutnie klarowny. Fakt, iż faktury mają ujednolicony format powoduje, że niezależnie od tego jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to istotna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie wyklucza możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskają

Każdy właściciel firmy od 1 stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm m.in. są zwolnieni z obowiązku przekazywania pliku JPK_FA, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega patologiom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Co istotne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz musi ona zostać zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Similar Posts