Kurs franka szwajcarskiego. Zdobądź więcej szczegółów.
O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie zbyt dużo, w zasadzie raptem to, że jest to waluta, w której tysiące osób wzięło kilka lat wstecz kredyty, które teraz spłacają z dużymi problemami. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.
Waluta słynna ze swojej niezwykłej stabilności – frank szwajcarski
Naturalnie, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, lecz jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, japoński jen i dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut współczesnego świata. Ale nie był to pierwszy pieniądz, który pojawił się w obiegu na terytorium historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które uprzednio były używane w poszczególnych kantonach. Przez blisko dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niezwykłej stabilności, stawiając opór między innymi destabilizacji w okresach kryzysów dyplomatycznych i gospodarczych, jakich doświadczyliśmy w XX i XXI w. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najładniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się niecodzienną pionową orientacją grafiki i oszałamiającą kolorystyką. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru kultury (na przykład Le Corbusiera, Alberto Giacomettiego czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak zwyczajowo bywa – wizerunki wojskowych, ministrów lub monarchów. Z kolei tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są przyroda, kula ziemska i nauka.
Jak sprawdzić kurs franka?
Frank szwajcarski bezustannie cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, jednakże jego kurs monitorują również bacznie kredytobiorcy z niespłaconymi długami w tej walucie. Aby poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, należy zaglądać na stronę kantorów online, gdzie kurs tej waluty aktualizowany jest w kilkusekundowych odstępach. Tu można także przeanalizować fluktuacje wartości waluty w określonym okresie. To opcja użyteczna dla frankowiczów czuwających na najlepszy moment, aby zlecić wymianę waluty przed spłatą kolejnej raty kredytu, a także dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki.