Hodowla chomików – co trzeba wiedzieć o tych zwierzakach?

Gryzonie z rodziny chomikowatych. Tak w najprostszy sposób można opisać chomiki, bardzo przyjazne i często wybierane jako zwierzęta domowe. Chomiki występują pod wieloma postaciami i bardzo często mylone są z myszami leśnymi lub domowymi.  Chomik należy do obszernej rodziny gryzoni, która składa się z blisko trzystu gatunków.  Ciekawostką jest fakt, że chomiki nie są hodowane tylko w domowych zaciszach. Mają swoje egzotyczne odmiany także na wolności.

Prawidłowa opieka nad chomikiem

Należy pamiętać, że chomik to nie zwierzątko na pięć minut. To także nie zabawka. Zapewnienie mu prawidłowej opieki nie jest trudne, ani tym samym kosztowne, ale wymaga pewnego zaangażowania. Bardzo ważne jest otoczenie, czyli odpowiednia klatka. Do tego dodajemy wiórki, jako wyściółkę oraz zabawki. Najczęściej dla chomików dedykowane są specjalne kółka cyrkowe lub domki, w których mogą się chować. Prawidłowa opieka to także wizyty u weterynarza.  Statystyki pokazują, że prawidłowa opieka nad chomikiem domowym pozwoli mu przeżyć od trzech do czterech lat. Warunkiem jest zapewnienie dla naszego małego pupila dobrego otoczenia, opieki, ochrony weterynaryjnej i odpowiedniego jedzenia.

chomik
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kwestia żywienia chomika

Chomiki, podobnie jak inne gryzonie, żywią się przede wszystkim nasionami, owocami, warzywami oraz owadami. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić dla chomika od trzech do czterech larw mącznika tygodniowo. Dzięki takiej dawce nasze zwierzątko będzie rozwijało się poprawnie. Oprócz tego należy pamiętać o odpowiednich racjach żywieniowych. Dla przykładu – pestki dyni lub słonecznika. Podanie zbyt wielkiej ilości tych nasion może spowodować u chomika problemy trawienne (pestki te charakteryzują się dużą ilością tłuszczu), co w ostateczności może doprowadzić gryzonia  do śmierci.  Kwestia żywienia jest więc bardzo ważna. O ile dzikie gryzonie na wolności same zdobywają pokarm – chomiki muszą liczyć na mądrość i rezolutności człowieka, który się nimi opiekuje. Warto więc wiedzieć, czego chomikom podawać nie wolno. Do pożywienia zakazanego dla chomika zalicza się:

– krucha sałata

– cebula

– fasola

– słone i nadmiernie tłuste przekąski (np. orzeszki)

– słodycze

– owoce cytrusowe

Podział chomików względem gabarytów.

Spoglądając na chomika oczami niedoświadczonej osoby nie rozpoznamy, czy chomik zalicza się do rodziny dużych, średnich lub małych, czyli potocznie nazywanych karłowatymi. Każda odmiana ma swojego przedstawiciela. Co więcej – nie w każdym regionie na kuli ziemskiej jesteśmy w stanie spotkać określony rodzaj chomika. Tu dla przykładu warto podać istotny fakt, że chomiki duże występują tylko w Europie oraz Azji. Mamy możliwość spotkania jednego gatunku także w Polsce. Tym gatunkiem jest chomik europejski.

            Do gatunków chomika średniego zalicza się popularny typ chomika syryjskiego oraz nieco rzadszą odmianę chomika rumuńskiego. Nie wszyscy specjaliści jednak zaliczają chomika rumuńskiego do tej właśnie kategorii. Uczeni nadal spierają się w tej kwestii i zaliczają tą odmianę zarówno do  grupy chomików średnich, jak i karłowatych.

            Odmiany chomików karłowatych wyróżniają się natomiast niewielkimi gabarytami. Tu idealnym przykładem będzie chomik bałkański lub chiński chomik pręgowaty. Odmiana bałkańska spotykana jest w Europie. Chińska natomiast, jak wskazuje nazwa geograficzna, skieruje nasze zainteresowanie w kierunku Azji. Stamtąd pochodzi większość chomików karłowatych.

chomik
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

A co z kosztami?

            Pytanie o koszty pojawia się przy każdym rodzaju zwierzęcia. Zdawać by się mogło, że czym mniejsze zwierzątko – tym koszty są mniejsze. Faktycznie, ma to przełożenie na rzeczywistość. Jednak nie zwalnia nas to z obowiązku zapewnienia dla chomika odpowiednich warunków, a to generuje koszty. Kupno klatki dla chomika, zabawek oraz akcesoriów w postaci trocin to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Mówimy tu o zestawie dla jednego chomika. Przy większych klatkach i pokaźniejszej liczbie zabawek lub przy bardziej innowacyjnych i pomysłowych zabawkach cena wzrasta do kilkuset złotych. Samo kupno zwykłego domowego chomika nie jest największym wydatkiem. Porównując koszty utrzymania psa i chomika można śmiało stwierdzić, które zwierzątko jest tańsze. Entuzjaści chomików kierują się także innym, bardzo logicznym argumentem. Chomik jest jednym z niewielu gryzoni, które uodpornione są na choroby. Nie znaczy terenu, nie sprawia większych kłopotów. Te argumenty na pewno pomogą w podjęciu decyzji odnośnie kupna chomika.