Instalacje przemysłowe

Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Dalsze informacje o motoreduktorze.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w licznych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, stąd zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą także inne podzespoły jak hamulce albo sprzęgła. Największym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasami miesięcy, na czasochłonne obliczenia i testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, średnich albo znacznych obciążeń, jak również do długiego bądź krótkiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Zastosowanie i typy motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (BLDC, AC, DC i szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową).

Brak na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, przemysł czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, takie jak podnośniki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo mieszadła. Duże zróżnicowanie typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy sprawiła, iż ilość potencjalnych zestawów, jakie teraz oferują czołowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Similar Posts