Jeśli potrzebujesz silnika prądu stałego, kliknij tu.
Sporo maszyn, z którymi stykamy się codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie lub malutkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb życia oraz pracy, lecz statystyczny obywatel zwykle nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich podzespołów złożone są.
Silniki prądu stałego – co wypada wiedzieć?
Zadaniem silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomal 200 lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich budowy, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, jak m.in. Michael Faraday, Thomas Davenport i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze wirnika, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, statora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są też silniki bezszczotkowe, które ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu lubiane za fenomenalną niezawodność, a także bezgłośne działanie.
Gdzie korzysta się z silników DC?
Powiedzieć, iż silniki prądu stałego są stosowane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są częścią samochodów oraz pociągów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie kupimy także naszym pociechom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silniczków na prąd stały używają też entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.
Chociaż silniki prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów czy z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od cenionych producentów.
Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]