Jak hodować i pielęgnować mysz domowa? – sporo inofrmacji

Mysz domowa to bardzo znany gatunek myszy z rodziny myszowatych. Geneza myszy domowej i jej pochodzenie sięgają gatunków pochodzących z północnej Afryki. Stamtąd właśnie przywędrowała do Europy i także do naszego kraju. Ciekawostką jest to, że rozmnożyła się i przemieściła w zastraszającym tempie. Obecnie można znaleźć ją wszędzie tam, gdzie jest człowiek. Nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach życia, gdzie aura nie rozpieszcza ani człowieka, ani tym samym zwierząt. Co powoduje, że mysz domowa jest tak przyjacielska względem ludzi? Odpowiedź jest bardzo prosta. Myszy domowe są wszystkożerne. Ten gatunek może żywić się zarówno roślinami, jak i mięsem. To zależy od warunków oraz od tego, gdzie taka mysz aktualnie się znajduje. Drugim czynnikiem jest wytrzymałość. Mysz domowa bez trudu przetrwa w najgorszych warunkach. Życie w chłodniach lub kopalniach, gdzie temperatury są ekstremalnie niskie to dla tego gatunku nic nowego.

Rozmnażanie

            Myszy domowych jest tak wiele na całym świecie, gdyż potrafią rozmnażać się w zastraszającym tempie. Mysz domowa osiąga dojrzałość w przeciągu 2-3 miesięcy. Ciąża tego gatunku trwa zaledwie 21 dni, a podczas jednego porodu na świat przychodzi od 4-9 młodych. Warto potwierdzić, że liczba takich miotów w przeciągu roku waha się między 5-8. Łatwo obliczyć, że jednego roku może urodzić się nawet 72 młodych. To spora liczba, która pozwala myszom domowym na rozprzestrzenianie się po całym świecie.

mysz
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Młode myszy domowe

            Rozmnażanie się to domena myszy domowych z rodziny myszowatych. Młode na początku swojego istnienia są ślepe i nie mają instynktu, który pozwoliłby im przetrwać. Przez pierwsze piętnaście dni muszą więc polegać tylko na matce. Już po dwudziestu pięciu dniach odstawiają mleko matki, a po dwóch lub trzech miesiącach mogą same wyruszyć w świat i dalej rozwijać gatunek. Taki przyspieszony proces dojrzewania i możliwości dotyczące rozmnażania mówią dosłownie wszystko.

            Długość życia

            Mysz domowa nie posiada silnego organizmu, który przetrzyma trudne warunki życia przez lata. Długość życia tego gatunku określana jest średnio na 1 rok do 4 lat. 4 lata to ekstremalna granica. Rzadko zdarza się, że osobnik tego gatunku tyle przeżyje. Najczęściej myszy domowe żyją 1,5 roku. To jest ich średnia statystyczna. Nie pomagają przystosowania do jedzenia wszystkiego lub możliwość życia w wielu miejscach. Nie pomaga także przystosowanie do najtrudniejszych warunków klimatycznych. Mysz domowa bardzo często uznawana jest za szkodnika. Dlatego koty zyskały tak wielką sławę. To także koty przyczyniają się do radykalnego skrócenia długości życia myszy domowej. Dlaczego uznano mysz domową za szkodnika? Po pierwsze – choroby, które może przenosić. Po drugie – mysz domowa jest wszystkożerna, a więc nie pogardzi żadnymi zapasami ludzkimi. Straty w spiżarniach lub magazynach z żywnością są po prostu duże, gdyż mysz tego gatunku zazwyczaj poluje w stadach i szkody wyrządza w masowej ilości. Do tego mysz prowadzi nocny tryb życia, czyli za dnia trudno jest ją złapać, a tym samym przegonić z naszego domu lub magazynu.

mysz
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Hodowla myszy domowych

            Magazynierzy, osoby mające swoje spiżarnie z jedzeniem lub po prostu zwykli domownicy nie przepadają za tym gatunkiem myszy. Wyrządza ona wiele szkód i jest po prostu nieprzyjazna z tego względu. Są jednak tacy, którzy hodują myszy domowe i zachwycają się nimi. Najpopularniejszy tym myszy domowej to mysz albinotyczna, czyli potocznie nazywana myszą białą. Można ją znaleźć w sklepie zoologicznym, domach entuzjastów lub w laboratoriach. Co mysz domowa może robić w laboratoriach? Odpowiedź jest bardzo prosta – ten gatunek jest bardzo często pierwszym gatunkiem, który testuje nowy lek lub zmiany przeprowadzane przez specjalistów. Dzięki myszom domowym możemy dowiedzieć się więcej. Niestety, ale wiele gatunków nie przerwało określonych eksperymentów. Mimo koczowniczego trybu życia i wyjadania ze spiżarni tego, co najlepsze – mysz domowa jest potrzebna. Dzięki niej nauka ma podstawę do tego, aby przeprowadzać badania. Mysz można także hodować dla przyjemności.