Kosztowności Robienie zakupów

Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Szukasz obrączkek Kraków? Skieruj się na tę stronę.

Dla wielu ceremonia ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy małżonków na zawsze, a symbolem ich lojalności, oddania i miłości są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem ceremonii ślubu. Niewiele osób wie jednakże, iż panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. I choć uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak np. we Francji, w Kanadzie, w Egipcie czy na Słowacji, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług tradycyjnych przesądów biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary wybierają oraz mierzą obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek obyczaj mówi, że kobieta nie powinna ich kupować, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Współczesne obrączki ślubne

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się subtelniejszą stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z różnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały niezłomność uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia używa się przede wszystkim platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają również nieraz w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla nowożeńców cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Similar Posts