Robienie zakupów Sport i rekreacja

Akcesoria do dyscyplinowanie konia – baty jeździeckie i palcaty

Kliknij tu, aby kupić palcaty.

Zamawiając ubiór jeździecki nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się także w istotne akcesoria. Zarówno podczas poskramiania konia, w czasie zawodów czy jazdy rekreacyjnej, nieodzowne jest stosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Typy i zastosowanie batów jeździeckich

Wyróżnia się parę wariantów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania i oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – ma zwykle minimum 160 a maksimum 200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, zastopowania konia lub przykucia jego uwagi. Przy jego użyciu trener utrzymuje kontrolę nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na bezpieczną odległość. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są przeważnie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, że mocno trzyma się ręki niezależnie od warunków. Zwykle są składane, lecz można zamówić także modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Wykorzystuje się go w czasie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Trzeba podkreślić, iż używa się go tylko wtedy, gdy dżokej nie jest w stanie wymóc od konia preferowanego zachowania przy pomocy sygnałów dawanych dłonią bądź nogą.
palcat skokowy – często zwany również szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest najczęściej klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i skłania go do konkretnego zachowania. Palcatem uderza się delikatnie w łopatkę konia, co tłumaczy, dlaczego jest on tak krótki.

Baty oraz palcaty z ostrożnością

W czasie jazdy palcaty i baty trzymamy tak, by układały się równolegle z wodzami. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do przegubu dłoni, ponieważ w razie potencjalnego upadku jeździec ryzykuje obrażenia.

Batów jeździeckich i palcatów niezwykle łatwo nadużyć, toteż wypada za każdym razem posługiwać się nimi z rozwagą. Zbyt silny cios może sprawić, że zamiast wypełnić polecenie koń stanie się bardziej agresywny bądź będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Kiedy bat bądź palcat odcisnął ślad na skórze konia to znaczy, iż jeździec uderzył zdecydowanie zbyt mocno.

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Similar Posts