Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna

Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Sprawdź, gdzie kupić łańcuch na koła.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w samochodach ciężarowych, dostawczych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. By go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Kontakt z nami:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Similar Posts