Robienie zakupów Żywność

Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

Więcej o ekologicznych przetworów.

Od prężnego rozwoju branży żywieniowej, który zaczął się na początku zeszłego stulecia, wyroby spożywane przez nas każdego dnia zaczęto standardowo nasycać rozmaitymi substancjami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z dojrzewającym zainteresowaniem odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to wywoływać skutki dla ich samopoczucia, ostatnimi czasy coraz częściej szukają oni towarów wyprodukowanych z żywności ekologicznej.

Czym cechuje się eko żywność?

By konkretny produkt trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł nazywać się „eko”, musi sprostać kilku wytycznym. Żywność ekologiczna oraz przetwory z niej wytwarzane muszą zdobyć określone certyfikaty wydawane przez upoważnione do tego instytuty. Fundamentalnym jednakże atrybutem spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, że zastosowane do ich przygotowania warzywa i owoce hodowano według wszelkich reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z chemicznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy powodują zakwaszenie gleby czy zanieczyszczają wody powierzchniowe, a opryski pół syntetycznymi pestycydami często skutkują obumieraniem pożytecznych owadów. Z kolei ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny cechują się wielokrotnie niższą zawartością azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niepożądanych związków przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Co powinno znaleźć się na etykiecie zdrowej żywności

Przetwory ekologiczne podlegają stałej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym także w trakcie magazynowania i przewozu. Co istotne, gdy artykuł spełnia kryteria, jego wytwórca nie licząc typowych informacji m.in. o temperaturze przechowywania, wadze netto, kraju produkcji składników, terminie trwałości i kaloryczności, musi również obligatoryjnie podać numer ID organu kontrolnego dany produkt i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli białe gwiazdy, które tworzą w kształt liścia. Szukając żywności eko należy zatem czytać uważnie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie informację o przyznanych certyfikatach.

Kontakt z nami:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Similar Posts