Hobby i rozrywka Robienie zakupów

Literatura kryminalna nie ma sobie równych w budowaniu przerażających klimatów

Jeśli chcesz kupić książki thrillery, skieruj się tu.

Znacząca grupa osób jest zaintrygowana przerażającymi opowieściami. Jedni gustują w opowieściach na granicy makabry, drudzy lubią zagłębiać się w głębokie kąciki złożonych umysłów psychopatycznych morderców i okrutnych zbirów. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są setki produkcji prezentujących odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, wciąż jedną z najlepszych form ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego sięgamy po straszne opowiadania?

Miłośnik powieści kryminalnych oraz thrillerów w okamgnieniu odpowie, iż idzie o przyjemny przypływ adrenaliny. Oglądając czy czytając straszne historie pragniemy na chwilę dać się ponieść mocnemu wrażeniu niepokoju, którego mało kiedy przeżywa się na co dzień. Brak współcześnie dla człowieka na świecie większych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to zwykle niestabilność finansowa, praca lub zdrowie. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których ciało produkuje w ogromnych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki braci Grimm oraz Andersena mają często tak niepokojący i brutalny charakter – tak historie te ujawniały dzieciom zagrożenia codziennego życia, informując je przy okazji, że to co dobre nie zawsze triumfuje.

Literatura kryminalna i książki thrillery – lepsze niż serial

XXI wiek to wiek szybkiej rozrywki. Odbiorcy, o ile znajdą na nią wolną chwilę, szukają serialu z zamkniętą historią albo filmu, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Entuzjaści mrocznych kryminałów i horrorów są w zasadzie rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na przeróżnych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, często te filmy i seriale są oparte na popularnych książkach, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść kryminalną i thriller, konsumuje się w odmienny sposób niż serial – dłużej, czyli z większą uwagą. W książce każdy opis, dialog bądź bohater (a również postać z drugiego planu) buduje nastrój snutej historii. Niepokój wywoływany jest u czytelnika zazwyczaj stopniowo, lecz umożliwia to precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli zatem lubisz czytać i znajdujesz na to czas, daj sobie napędzić strachu horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Similar Posts