Hobby i rozrywka Robienie zakupów

Młode pokolenie czytelników ma własny gatunek literatury – o książkach młodzieżowych

Jeśli chcesz zamówić książki dla nastolatków, koniecznie wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Człowiek wychowywany w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z szeroko pojętą literaturą. Młody człowiek wybiera przede wszystkim szybką rozrywkę w telewizorze, w telefonie albo na komputerze, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, kiedy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też przez przymus poznawania klasycznych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla rozrywki staje się niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi

Ludzie młodzi nie muszą być skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest mnóstwo literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy rozważają kwestie i opowiadają historie intrygujące młodszą generację czytelników. Ta kategoria literatury dostała swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Są to dzieła tworzone z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, fantasy i horrory. Jednak wszystkie te książki łączy odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń młodych ludzi. Historie te mówią więc o odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami, zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości i znajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków pomaga nastolatkom poczuć, że inni również przeżywają jednakowe problemy w czasie dojrzewania.

Czemu warto namawiać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży

Warto oferować nastolatkom angażujące ich książki, dlatego że rozbudzenie w nich pragnienia czytania dla zabawy z czasem przynosi sporo korzyści. Osoba, która regularnie sięga po książki posiada szersze słownictwo i dobrze radzi sobie z gramatyką i ortografią, co zdecydowanie upraszcza zdawanie testów z języka polskiego. Ale poznawanie dylematów innych ludzi w tym samym wieku to również sposób na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych zainteresowań oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co kluczowe, opiekunowie nigdy nie powinni drwić z pasji dziecka. Jeśli zatem nastolatek częściej sięga po opowieści o kosmitach czy zombie nie mówcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Similar Posts