Sektor budowlany

Niezastąpione na każdej budowie – o szalunkach

Potrzebujesz szalunków Kraków? Skieruj się na ten adres.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przestrzeni na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je nabyć.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość wykonawców i inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję łączą głowice ze aluminium lub stali, łączniki, belki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Podmioty często zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które zazwyczaj oferują inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt. Nabycie wszystkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Similar Posts