Szynszyla – popularne i śliczne zwierzaki, które warto hodować

Gryzonie z rodziny szynszylowatych. To najprostsze i najbardziej trafne określenie dla tego gatunku. Jednak szukając informacji o szynszyli możemy natknąć się na bardzo ważny podział. Szynszyla to bardzo popularny gryzoń. Jednak występuje w trzech, jeszcze popularniejszych odmianach. Chodzi o szynszylę dużą, szynszyle małą i szynszylę górską. Te trzy rodzaje są najczęściej spotykane i hodowane. Zacznijmy od szynszyli dużej.

Szynszyla duża

            Bardzo specyficzny i razem ciekawy gatunek gryzonia z rodziny szynszylowatych. Żyje bardzo wysoko w Andach. Naturalne położenie szynszyl mieści się w granicach od 3000 m n.p.m. nawet do 5000 m n.p.m. Z racji tego jest to bardzo ciekawe zwierze. Szynszyla duża nie żyje samotnie. Aby przetrać – gryzonie z tego gatunku łączą się w grupy, czyli tak zwane rodziny. Dzięki temu mają większe szanse na zdobycie pokarmu lub po prostu na przetrwanie.

szynszyl
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Szynszyla górska

            Kolejnym bardzo znanym gatunkiem z rodziny szynszylowatych jest szynszyla górska. Dla osób, które mylą szynszylę z chomikiem mamy mały poradnik. Wystarczy zasugerować się gabarytami. Szynszyla górska mierzy  od 23 do 32 cm długości. Do tego waży około 1,6 kilograma. To w porównaniu z chomikami, myszami, szczurami lub innymi podobnymi gryzoniami jest duża różnica. Szynszyla górska dodatkowo cechuje się bardzo gęstym futrem. Jest to naturalne przystosowanie do życia na wysokościach. Sama ciąża szynszyl jest zupełnie inna, niż mniejszych gryzoni. W tym przypadku ciąża trwa nawet 3 miesiące, a z jednego miotu rodzi się od jednego do dwóch młodych, które od razu przygotowane są do samodzielnego życia. To powoduje, że szynszyl nie ma tak wiele, jak chomików, myszy lub dajmy na to szczurów.  Szynszyla górska, podobnie jak szynszyla duża żyje w Andach i tak samo, jak pokrewny gatunek zamieszkuje tereny w grupie. Można rzec, że te gryzonie zakładają całe kolonie. Wszystko po to , aby przetrwać oraz znaleźć pokarm. Rzadko spotyka się, aby szynszyla duża lub szynszyla górska znajdowała się w hodowli. To są rzadko spotkane gatunki, które w hodowlanych warunkach mogłyby długo nie przetrwać.

Szynszyla mała

            Jeżeli chodzi o hodowlę – szynszyla mała jest najlepszym wyborem z tej rodziny gryzoni. Ten rodzaj cechuje się pięknym futrem, które o mało nie zgubiło tych gryzoni. Dlaczego? Piękne futro to dawniej był doskonały materiał na ubrania oraz inne garderobiane dodatki. Dziś jest to regulowane przez najróżniejsze instytucje i związki , które chronią zwierzęta. Dawniej jednak takich ruchów obrony zwierząt nie było, a więc szynszyla mała była masowo zabijana. Hodowle oraz objęcie ochroną tych zwierząt przyniosło dany efekt i szynszyla mała jako gatunek została uratowana. Niestety, na wolności żyje niewiele przedstawicieli tego gatunku. Uczeni twierdzą, że liczba jest tak znikoma, że z powodzeniem można uznać, że nie ma już wolnych szynszyl małych.  Podkreśleniem tej tezy jest fakt, że szynszyla mała została zaliczona do gatunków krytycznie wymierających na wolności.

Budowa ciała

            Szynszyla mała, jak sama nazwa nas naprowadza jest znacznie mniejsza, niż szynszyla duża lub górska. Wazy zaledwie 400 gramów. Te dane dotyczą samców na wolności. W hodowli szynszyla mała jest nieco większa. Statystyki pokazują, że hodowlane szynszyle mogą osiągnąć wagę nawet 800 gramów. Znów mamy niezbity dowód na to, że wolność dla zwierzęcia to nie jest zawsze najlepszy wybór. Czasami dobrze, gdy wymierające gatunki trafiają pod opiekę człowieka, który umie się nimi zająć.

szynszyl
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Hodowla

            Zajmowanie się tym gatunkiem szynszyl nie jest wcale takie łatwe. Hodowle hobbystyczne mieszczące się w domach prywatnych osób  muszą być odpowiednio przygotowane. Szynszyli trzeba zapewnić: odpowiednią temperaturę wahającą się w granicach 17-25 stopni Celsjusza, odpowiednią wilgotność powietrza, która nie może być większa, niż 50%,  przystosowaną klatkę o dużej powierzchni, gdyż szynszyle hodowlane muszą mieć przestrzeń ( czym więcej szynszyl – tym większa klatka) oraz dodatki do klatki, czyli poidło na wodę, zabawki oraz konary do gryzienia, gdyż to imituje dla szynszyli naturalne środowisko.