Sektor budowlany Usługi

Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Ochrona fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje osłabienia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu mieszkańców.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie właściwych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest też szczegółowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po opadach fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się różne strategie. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów również powinno się pozostawić profesjonalistom, ponieważ nagminnym błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich zamienników, nie posiadających analogicznych właściwości wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy użycie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgocią może powodować, iż będzie ona nieefektywna.

Similar Posts