Usługi

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach psychologicznych Bielsko Biała? Wejdź na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat parę słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości, podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Similar Posts