Dbanie o urodę Wszystko o zdrowiu

Blefaroplastyka – zabieg nie tylko estetyczny

Skóra powiek jest bardzo cienka, dlatego bardzo szybko ulega procesom starzenia. Z biegiem lat traci kolagen i elastynę, w następstwie czego wiotczeje. Opadające powieki powodują dyskomfort i zdecydowanie obniżają komfort życia nie tylko u osób starszych. Z różnych przyczyn na tę przypadłość cierpią także ludzie młodzi. Rozwiązaniem problemu opadających powiek górnych jest ich korekta chirurgiczna, czyli blefaroplastyka.

Przyczyny opadania powiek górnych

Medycyna nie jest jeszcze na etapie, który pozwoliłby kompleksowo rozwiązać problem starzenia się organizmu. Starzenie się jest procesem naturalnym, z którym po prostu musimy się pogodzić, a jednym z jego skutków jest opadanie powiek. Jednak naturalna utrata elastyczności skóry to nie jedyna przyczyna opadania powiek górnych. Może być to również następstwo m.in. uwarunkowania genetycznego, uszkodzenia nerwów, choroby nowotworowej czy osłabienia mięśnia dźwigacza powieki górnej.

Kiedy plastyka powiek górnych jest konieczna?

U większości osób cierpiących na opadające powieki, utrata jędrności skóry w okolicy oczu jest problemem stricte estetycznym. Owszem, wyraz twarzy wywołuje wrażenie, że osoba jest przemęczona, ale ogólnie nie wpływa to na jej zdrowie. Blefaroplastyka nie jest jednak zabiegiem opracowanym wyłącznie z myślą o osobach dbających o swój wygląd. Na plastykę powiek pacjenci decydują się przede wszystkim z powodów medycznych. Dlaczego? Otóż opadające powieki mogą wywoływać pośrednio wiele schorzeń, wpływających negatywnie na standard życia. Są m.in. powodem nawracających bólów głowy, silnego zmęczenia oczu, a nierzadko wywołują zeza lub są przyczyną podwójnego widzenia. Opadające powieki znacznie ograniczają pole widzenia, co w konsekwencji utrudnia zwykłe codzienne czynności, jak czytanie czy prowadzenie samochodu.

Jak przebiega zabieg korekty powiek górnych?

Korekta powiek górnych nie jest skomplikowanym zabiegiem. Chirurg wykonuje nacięcie skóry w jej naturalnym załamaniu i usuwa jej nadmiar. W razie potrzeby podczas zabiegu usuwa się również nadmiar tkanki tłuszczowej. Wykonane nacięcie zszywane jest bardzo cienkimi szwami, które zdejmuje się już po kilku dniach. Po wygojeniu blizna po zabiegu jest praktycznie niezauważalna gołym okiem.

Zabieg blefaroplastyki

Zabieg blefaroplastyki odbywa się w znieczuleniu miejscowym i zwykle całość nie przekracza godziny. Po zabiegu przez kilkanaście dni daje się zauważyć obrzęk oczu, nieco rzadziej pacjenci odczuwają też swędzenie powiek, jednak najczęściej już po około 2 tygodniach od zabiegu pacjenci wracają do swojej pełnej aktywności. Co ważne, efekt blefaroplastyki są długotrwały i u znacznej liczby pacjentów nie ma potrzeby powtórzenia zabiegu.

Przeciwwskazania do blefaroplastyki

Niestety nie każdy może poddać się zabiegowi chirurgicznej korekty powieki górnej. Konieczna jest uprzednia konsultacja z lekarzem specjalistą. Poprosi on o wykonanie kilku badań pozwalających mu na ocenę stanu zdrowia pacjenta i na podstawie ich wyników zadecyduje o dopuszczeniu do zabiegu. Wśród przeciwwskazań do blefaroplastyki znajdują się m.in.:

  • cukrzyca,
  • zaburzenia gojenia się ran,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby serca,
  • stany ropne skóry twarzy,
  • skazy naczyniowe,
  • nadczynność tarczycy,
  • nadciśnienie,
  • ciąża i okres laktacji.

Źródło tekstu: https://revelare.pl/uroda/blefaroplastyka-zabieg-nie-tylko-estetyczny/

Similar Posts