Wszystko o zdrowiu

Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Skieruj się na voigtklinikaoka.pl, aby otrzymać informacje o leczeniu stożka rogówki Kraków.

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która bardzo ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać inne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – jak objawia się ta choroba?

Rogówka to przezroczysty element oka, który mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się również na podrażnienie oczu, czasem występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie choroba jest korygowana z użyciem okularów albo soczewek kontaktowych, z czasem jednak nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pomocą wielu technik. Dzisiaj najskuteczniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie astygmatyzmu czy też krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkiem wyeliminuje wadę wzroku.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Similar Posts