Wszystko o zdrowiu

Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Skieruj się w to miejsce po więcej informacji o urologii w Krakowie.

Wizyta u urologa wywołuje u sporej części pacjentów skrępowanie. Choroby, jakie bada urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące objawy choroby, w wielu przypadkach wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u lekarza specjalisty. Niestety może to rodzić groźne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Nie bagatelizuj tych oznak! Zobacz, kiedy należy zapisać się do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać wiele różnorodnych symptomów, które w szeregu przypadków są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same znikną. Na które zatem objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na badanie urologiczne? Są to głównie wszelkie zmiany powiązane z moczem, czyli jego spienienie, ciemne zabarwienie bądź zauważenie w nim krwi albo ropy, ale też pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy mogą być również mniej wyraziste, np. ból w okolicy podbrzusza lub pleców, spuchnięcie stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni winni umówić się do niego jeśli mają problemy z podtrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy zauważą zmiany na jądrach lub prąciu. Należy także odnotować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci umawiają się do poradni urologa?

Pacjenci przeważnie umawiają się do gabinetu urologa celem wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), otrzymania porady dotyczącej wazektomii, a także leczenia wodniaka jądra, stulejki lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają też sporo trudnych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty, plastyka miedniczek nerkowych i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Similar Posts