Wszystko o zdrowiu

Modelowanie rogówki laserem – o metodach korekcji wad wzroku

Zabieg femtoLasik. Dowiedz się więcej na voigtklinikaoka.pl.

Korekta laserowa wzroku to dziś najbardziej popularna forma korekcji astygmatyzmu, myopii, hyperopii czy presbiopii, jednakże niewiele pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy rozmaitych technik.

Plusy metody FemtoLASIK – błyskawiczny powrót do codziennych obowiązków

Zabieg FemtoLASIK (popularnie zwany także All-Laser-LASIK) to w pełni bezpieczna, bezinwazyjna oraz nie wywołująca bólu technika korekty takich wad jak miopia (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), nadwzroczność (do +4 dioptrii) i w indywidualnych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – doświadczony lekarz optometrysta może zrealizować go w nieco ponad piętnaście minut. Plusem tego zabiegu jest to, iż pacjent nadzwyczaj szybko odzyskuje ostrość widzenia – w zasadzie w przeciągu doby od zabiegu może podjąć na nowo swoje powszednie obowiązki. Zabieg przebiega w 2 fazach i przeciwnie do metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się za pomocą mikrokeratomu. W metodzie FemtoLASIK w pierwszej kolejności za pomocą lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości około 0,1 mm, a w kolejnym etapie ma miejsce modelowanie rogówki laserem excimerowym.

Pewnym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest dostosowane do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta opracowuje topografię rogówki i na jej bazie koduje wszystkie ruchy lasera. Ten typ zabiegu wykonuje się u pacjentów z astygmatyzmem oraz dalekowzrocznością, których układ optyczny cechuje się nieszablonowym kształtem.

Inne zabiegi korekty wzroku

Inne metody korekty wzroku to przykładowo:
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki ściąga się nabłonek (ulega on potem naturalnej odbudowie), a następnie kształtuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK określana jest zabiegiem powierzchniowym, ponieważ wiązka lasera nie dochodzi w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednak wykorzystać tylko do korekty nieznacznych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z przeróżnych przyczyn nie jest wskazane wykorzystanie zabiegu FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płat nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Similar Posts